انواع ترک ها

14 مهر , 1395 / بدون دیدگاه
انواع ترک ها

 ترک :

بسیاری از دیوارهای حمال و یا دیوارهای کاذب ممکن است به دلیل نشست زمین و یا عوامل دیگر مثل زلزله های خفیف ترک بردارند که گاهی بعضی از این ترک ها بزرگ و عمیق است.

ترک دیوار می تواند بخاطر مصالح نامرغوب و یا صدمه های وارده به ساختمان ایجاد شده باشد و خطرناک باشد. ترک دیوارهای سیمانی معمولا به شکل یک خط کشیده است.

که در طول دیوار پخش می شود، اما ترک دیوارهای آجری و آجرنسوز به شکل زیکزاک، از بین ملات است. ببینید که آیا ترک به حدی است که نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای باشد و یا خودتان می توانید آن را درست کنید.

انواع ترک ها :

  1.  سازه ایی
  2.  غیر سازه ایی

    repair-wall-cracks-faranaz-com

معمولا ترک های با عرض و عمق کم ترکهای غیر سازه ایی هستند و از اهمیت زیادی به لحاظ تخریب ساختمان و خطرات جانی برخوردار نیستند ولی ترک هایی با عرض 1.5 تا 2 میلیمتر و عمق 1.5 تا 2 سانتیمتر ترکهای سازه ایی می باشند.

که به لحاظ اهمیت می بایست مورد توجه قرار گیرد که بعضا موجب تخریب و آسیبهای جانی نیز می شوند.
در مواردی که ترک سازه ایی به وجود آمده است، آن عضو ترک خورده می بایست یا تخریب شود و از نو بازسازی گردد و یا اینکه در محل ترک به روش خاص دوخته شود.

انواع ترکهای ساختمان :

انواع ترکهای ساختمان به لحاظ جهت به سه بخش افقی – عمودی – مورب دسته بندی میشوند.

 

ترکهای افقی :

ترکهایی که در راستای افق و در طول دیوار ایجاد میگردد ترکهای افقی گویند و معمولا به دو دلیل عمده بوجود می آیند :

 

به هنگام اجرای دیوار، استاد کار می بایست دیوار را تا ارتفاع نیمه از تراز انتهایی اجرا نماید و پس از خشک شدن و گیرش دیوار در مرحله بعد آنرا تا تراز ارتفاعی نهایی برساند.

این ناپیوستگی در اجرا موجب نشست گرد و غبار خاک بر روی محل ناپیوسته دیوار می گردد.

این گرد و غبار از جنس دانه های رس می باشد که حالت چربی دارند ودر صورتیکه استادکار قبل از اجرای نیمه دوم دیوار محل ناپیوستگی را از گرد و غبار نشوید پس از اجرا احتمال وجود ترک افقی در محل ناپیوستگی بسیار محتمل است.

در صورتیکه دیوار در یک مرحله اجرا شود- طبق روش توضیح داده در بند یک نباشد- دیوار کمانش کرده و یا در اصطلاح دیوار شکم می دهد و موجب ایجاد ترک افقی در دیوار میگردد.

ترکهای عمودی :

ترکهایی که در راستای ارتفاع دیوار- عمود بر راستای افق- در دیوار ایجاد می شوند ترکهای عمودی نامیده می شوند.

هنگامیکه عمق و یا عرض این ترکها زیاد و یا در اعضای دیگر سازه همچون سقف، کف و … ویا اینکه در سنگ قرنیز ادامه داشته باشند به دلیل اینکه ترک سازه ایی می باشد از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.

🔻علل ایجاد ترکهای عمودی :

  •  ترکهای سازه ایی عمودی عمدتا به دلیل نبود شناژ قایم یا کمبود آن و ایجاد فاصله زیاد بین شناژها ایجاد و در اصطلاح عامیانه گویند دیوار کمر میشکند.
  •  در صورتیکه پی زیر دیوار حرکت کند ترکهای عمودی ایجاد مینماید.
  •  در اثر اجرای نادرست هشتگیر در تقاطع دیوارها ترکهای عمودی ایجاد میشود.

ترکهای مورب :

  • ترکهایی که معمولا زاویه 45 درجه نسبت به راستای افق دارند، به ترکهای مورب معروف می باشند.این ترکها اغلب در اثر نشست دیوار ایجاد شده و نشانه شکسته شدن دیوار میباشد.این نوع از ترک بسیار خطرناک میباشد.

نکته :

جهت تعیین محل نشست دیوار،ابتدا راستای ترک را معین کرده عمود بر راستای ترک به سمت پایین طرف نشست کرده دیوار را مشخص می نمایید.

برچسب‌ها, , ,

ارسال دیدگاه