روش‌های تولید آجر و سفال

8 آبان , 1394 / بدون دیدگاه
روش‌های تولید آجر و سفال

در یک طبقه بندی می توان روش‌های تولید آجر و سفال را به دو صورت زیر تقسیم بندی نمود :

  • روش‌های تولید آجر و سفال به صورت تر
  • روش‌های تولید آجر و سفال به صورت خشک


روش‌های تولید آجر و سفال به صورت تر

   1- روش‌ تولید آجر و سفال سنتی:

در این روش که کاملاً به صورت سنتی می‌باشد، همه فعالیت‌ها از قبیل تهیه گل، قالب‌گیری، چیدن مقابل نور خورشید جهت خشک شدن، چیدن داخل کوره و همچنین پخت کوره به صورت دستی و توسط نیروی انسانی انجام می‌گیرد. (این روش در ایران تقریباً منسوخ شده است.

   2- روش‌ تولید آجر و سفال ماشینی آفتاب خشک:

در این روش عملیات خردایش، تهیه گل اولیه و همچنین قالب‌گیری توسط دستگاه انجام می‌گیرد ولیکن خشک کردن به صورت طبیعی و در مقابل نور خورشید انجام می‌گیرد. عمل پختن نیز توسط کوره‌های هوفمن با سوخت نفت سیاه یا گاز طبیعی انجام می‌گیرد. (اکثر کارخانه‌های موجود در ایران بدین روش عمل می‌کنند)

   3- روش‌ تولید آجر و سفال ماشینی خشک‌کن‌دار:

در این روش نیز مانند روش فوق می‌باشد با این تفاوت که به جای خشک کردن، توسط نور آفتاب، از خشک‌کنی که سوخت آن گاز طبیعی و یا گازوئیل و نفت می‌باشد استفاده می‌شود.

   4- روش‌ تولید آجر و سفال به صورت تمام اتوماتیک:

در این روش کلیه کارها از قبیل خردایش، قالب‌گیری، خشک کردن، چیدن روی واگن کوره تونلی، تخلیه از روی واگن و بارگیری داخل کامیون، همگی به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد که به صورت زیر می‌باشد:

1-4) ابتدا خاک را از معدن توسط کامیون حمل و به داخل سیلوی ذخیره خاک منتقل می‌گردد.

2-4) از سیلو ذخیره، خاک توسط نوار نقاله به ماشین‌آلات خردایش (از قبیل فک‌ها، کوبیت‌ها و آسیاب‌ها و یا والس‌ها)  منتقل و عملیات لازم بر روی آن صورت می‌گیرد.

3-4) پس از عمل خردایش‌، خاک آسیاب شده توسط میکسر با آب مخلوط و بسته به رطوبت مورد نیاز، تهیه می‌گردند.

4-4) گل بدست آمده از مخلوط آب و خاک را به دستگاه قالب‌گیری یا همان اکسترودر انتقال می‌دهند که در اثر فشار وارد شده توسط این دستگاه، گل فرم داده شده و به شکل ظاهری آجر مورد نظر و به صورت شمش در می‌آید.

5-4). شمش بدست آمده را وارد دستگاه برش نموده تا به اندازه دلخواه بریده ‌‌شود.

6-4)  گل بریده شده را که خشت نامیده می‌شود، وارد خشک‌کن کرده و بسته به نوع ماده اولیه و تکنولوژی خشک‌کن پس از گذشت مدت زمان مورد نیاز خشک می‌گردند.

7-4) خشت خشک شده را از خشک‌کن بیرون آورده و توسط رباط‌های صنعتی بر روی واگن کوره تونلی چیده می‌شود.

واگن‌های کوره تونلی به صورت کاملاً اتوماتیک وارد کوره تونلی می‌شوند.

8-4) داخل کوره تونلی، براساس منحنی تعریف شده توسط اپراتور، آجرها پخته و از سمت دیگر کوره سرد شده و خارج می‌گردند.

9-4) پس از خروج واگن پخته شده از کوره تونلی، آجرها توسط رباط تخلیه از روی واگن‌ها، تخلیه و بر روی پالت‌های چوبی گذاشته می‌شوند.

10-4) حال بسته به نظر مشتری، آجرها می‌توانند به صورت بسته‌بندی پالت یا بسته‌بندی پلاستیک و حتی به صورت فله‌ای بارگیری شوند.

 

روش‌های تولید آجر و سفال به صورت خشک:

در این روش خاک خشک را آسیاب کرده و داخل قالب پرس ریخته تا بهم فشرده شوند و شکل مورد نظر بوجود آید. رطوبت در این روش تولید تقریبا 7% می‌باشد، سپس خشت خام بدست آمده را در کوره می‌چینند و اقدام به روشن کردن کوره می‌نمایند، پس از رسیدن به دمای کافی و گذشت مدت زمان مورد نیاز کوره را خاموش و شروع به سرد کردن کوره می‌نماید، سپس اقدام به تخلیه کوره و بارگیری روی کامیون می‌نماید.

این روش تولید در اصل برای اشکال خاص با طرح‌های خاص پیشنهاد می‌شود ولیکن به دلیل سرمایه‌گذاری کمتر نسبت به روش تولید با اکسترودر، برخی کارخانه‌های فعال به روش پرس خشک اقدام به تولید آجر نماهای سوراخ‌دار که به روش اکسترودر قابل تولید هستند، می‌نماید که کیفیت آن‌ها نسبت به روش اکسترودر پائین‌تر است.

 

تهیه و تنظیم : واحد R & D شرکت آجر کسری

 

برچسب‌ها, ,

ارسال دیدگاه